Πιάστηκαν να ξεφορτώνουν 1,2 τόνο κοκαΐνης σε παραλία της νοτιοδυτικής Γαλλίας, κοντά στην πόλη Μιμιζάν, ενώ σε κρησφύγετο βρέθηκαν άλλα 600 κιλά, και τα στοιχεία οδηγούν τις Αρχές στο συμπέρασμα ότι ο «εγκέφαλος» μεταφοράς των ναρκωτικών ίσως βρίσκεται στην Ελλάδα. Πρόκειται για ένα λογικό συμπέρασμα, λέει το ρεπορτάζ της Καθημερινής, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι εννέα από τους συνολικά έντεκα συλληφθέντες είναι Έλληνες, οι περισσότεροι ομογενείς από το Καζακστάν.
Φωτογραφίες τους και αντίγραφα των διαβατηρίων έχουν ήδη διαβιβαστεί στην ελληνική Δίωξη Ναρκωτικών προκειμένου να υπάρξει συνδρομή στις γαλλικές έρευνες.
Απόλυτα επιβεβαιωμένες πληροφορίες της εφημερίδας αναφέρουν ότι όλοι είναι κάτω των 30, και δεν έχουν συλληφθεί στο παρελθόν στην Ελλάδα. Εκτός από τους δύο που είναι αδέλφια, οι υπόλοιποι κρατούμενοι είναι –φαινομενικά τουλάχιστον– άσχετοι μεταξύ τους.
Ο ένας απ’ αυτούς ωστόσο έχει συγγενική σχέση με άνδρα που τον Μάρτιο του 2016 είχε συλληφθεί για συμμετοχή σε κύκλωμα που προωθούσε μετανάστες από το Μεσολόγγι στην Ιταλία με μονοκινητήριο αεροπλάνο. Εκείνη η έρευνα είχε ξεκινήσει έπειτα από πληροφορίες για από αέρος εισαγωγή κοκαΐνης από την Ιταλία, όμως κατά την έφοδο της ΕΛΑΣ δεν είχαν βρεθεί ναρκωτικά.
Οι εννέα Έλληνες δηλώνουν διευθύνσεις κατοικίας σε Ελευσίνα, Ασπρόπυργο και Περιστέρι, και δεν προκύπτει να έχουν κάποια σταθερή επαγγελματική δραστηριότητα. Το ένα από τα εννέα ελληνικά διαβατήρια ανήκει σε άτομο με αραβικό όνομα που έχει γεννηθεί στη Βαγδάτη, ενώ για την ίδια υπόθεση έχουν συλληφθεί ακόμα ένας Ισπανός και ένας Μολδαβός.
Οι επτά, όπως επίσης και ο 1,2 τόνος κοκαΐνης, εντοπίστηκαν νωρίς το πρωί της Τρίτης στην παραλία όπου είχαν φτάσει με δύο ταχύπλοα. Στην πορεία της έρευνας, και χάρη σε ένα χαρτί με σημειώσεις που βρέθηκε στην κατοχή του ενός, εντοπίστηκαν τέσσερις ακόμα Έλληνες και επιπλέον 600 κιλά σε σπίτι-κρησφύγετο κοντά στην ακτή.