Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε μεγάλη νίκη στο ευρωμπάσκετ της Πράγας, συντρίβοντας την Τουρκία με 84-55 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους «4» της διοργάνωσης. Παράλληλα «σφράγισε» το εισιτήριο για τα Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, που θα γίνει στην Ισπανία (22 έως 30 Σεπτεμβρίου).
Πρωταγωνίστρια για την Εθνική μας ήταν η Εβίνα Μάλτση που έκανε νταμπλ με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Tα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84.
Η Εθνική μας ομάδα έχει καταγράψει μια εντυπωσιακή πορεία στο ευρωμπάσκετ της Πράγας με εξαιρετικές εμφανίσεις κόντρα στη Σερβία και τη Ρωσία τις προηγούμενες μέρες. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά έκαναν την υπέρβαση και διεκδικούν πλέον επάξια ένα μετάλλιο. Θα αγωνιστούν απέναντι στη Γαλλία στην ημιτελική φάση. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Ισπανία-Βέλγιο.
To Tweet του πρωθυπουργούά
«Κορίτσια, μας κάνατε ξανά περήφανους!», αναφέρει ο Αλέξης Τσίπρας με ανάρτησή του στο Twitter, εκφράζοντας τα συγχαρητήρια του στην Εθνική Γυναικών για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.
Συγχαρήτηρια στις διεθνείς παίκτριες της εθνικής ομάδας έδωσε ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης. «Θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στην Εθνική γυναικών για την πρόκρισή της στις «4» καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ, που διεξάγεται στην Πράγα. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά επικράτησαν κατά κράτος της Τουρκίας και πήραν πανάξια πρόκριση, επιτυχία που συνιστά την μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διάκριση στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.
»Οι ευχές όλων μας είναι με τις διεθνείς μας στην προσπάθειά τους να ανέβουν ακόμα ψηλότερα, κατατάσσοντας πλέον και το γυναικείο μπάσκετ στην αφρόκρεμα της Ευρώπης. Μπράβο σε όλους, αθλήτριες, προπονητές και Ομοσπονδία», αναφέρει σε δήλωσή του ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης.