Ένταση επικράτησε έξω από τη Βουλή καθώς συμβασιούχοι των Δήμων που συμμετέχουν στο συλλαλητήριο της ΠΟΕ-ΟΤΑ, προσπάθησαν να μπουν μέσα, ενώ μονάδες της Αστυνομίας αντίστοιχα προσπάθησαν να τους συγκρατήσουν.
Κάποιοι πέταξαν αυγά και σκουπίδια με την αστυνομία να απαντά με δακρυγόνα.
Νωρίτερα, είχαν επιτεθεί φραστικά και ρίξει αντικείμενα στον πρόεδρο της ΚΕΔΕ Γιώργο Πατούλη που είχε προσέλθει στο υπουργείο Εσωτερικών για προγραμματισμένη συνάντηση με τον Πάνο Σκουρλέτη. Τελικά ο Γιώργος Πατούλης φυγαδεύτηκε και η συνάντηση με τον υπουργό αναβλήθηκε. Παράλληλα, ομάδα διαδηλωτών άδειασε σακούλες με σκουπίδια μπροστά στην είσοδο του υπουργείου και άναψε φωτιά, ενώ άλλοι έριξαν μπογιές στο κτήριο.
Τα αιτήματα των εργαζομένων
Η ΠΟΕ-ΟΤΑ ζητεί την άμεση μετατροπή των συμβάσεων σε ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου:
- Των εργαζομένων που απασχολούνται στις υπηρεσίες και έχουν πάρει παρατάσεις.
- Των εργαζομένων που προσλήφθηκαν από τους προσωρινούς πίνακες διαγωνισμών του ΑΣΕΠ.
- Των εργαζομένων στα Κοινωνικά Προγράμματα «Βοήθεια στο Σπίτι», ΚΗΦΗ, ΚΔΑΠ, ΚΔΑΠ-ΜΕΑ κ.λπ.
- Των εργαζομένων που απασχολούνται με προγράμματα ΕΣΠΑ στους παιδικούς σταθμούς και οι οποίοι καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες.
Παράλληλα οι εργαζόμενοι στους ΟΤΑ διεκδικούν:
- Κατάργηση όλων των ελαστικών σχέσεων εργασίας και προσλήψεις μόνιμου προσωπικού που θα καλύπτουν όλες τις ανάγκες των υπηρεσιών των δήμων.
- Κατάργηση του άρθρου 61 του Ν.3979/2011 που δίνει το δικαίωμα στις Δημοτικές Αρχές να εκχωρούν την αρμοδιότητα της υπηρεσίας καθαριότητας σε ιδιώτες.
- Καμία περικοπή ή μείωση του επιδόματος επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας.
- Ίση αμοιβή για την ίδια εργασία. Όλοι οι εργαζόμενοι-συμβασιούχοι στους ΟΤΑ, ανεξαρτήτως σχέσης εργασίας και φορέα απασχόλησης, να αμείβονται σύμφωνα με το μισθολόγιο.