Χωρίς φόβο αλλά με πάθος και πίστη για τη νίκη, οι παίκτριες της Εθνικής γυναικών ρίχνονται σήμερα (16:00, ΕΡΤ1) στη μάχη με το αντίστοιχο συγκρότημα της Τουρκίας, με έπαθλο το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Eurobasket της Τσεχίας.
«Δύσκολο παιχνίδι, με μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, αλλά δείξαμε ότι δεν φοβόμαστε κανέναν αντίπαλο» δήλωσε η σέντερ της Εθνικής Άρτεμις Σπανού, δίνοντας το σύνθημα για την σπουδαία αναμέτρηση.
Η Μαριέλλα Φασούλα δήλωσε πως ποτέ δεν πρέπει να υποτιμάς την ελληνική ψυχή. Η Άννα Σταμολάμπρου τόνισε πως η τουρκική ομάδα θεωρείται ως ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης αλλά «όλα αποδεικνύονται στο γήπεδο». Παράλληλα, έδωσε υπόσχεση ότι η ίδια και οι συμπαίκτριές της θα μπουν στο γήπεδο και θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό για τη νίκη.
Δείτε τις δηλώσεις Σπανού, Φασούλα και Σταμολάμπρου.
Με το 62-58 επί της Ρωσίας που πέτυχε προχθές η Εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών προκρίθηκε στην «8άδα» του Eurobasket για 2η φορά στην ιστορία της και κόντρα στην Τουρκία τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά θέλουν να κάνουν την υπέρβαση. Αν λοιπόν καταφέρουν και περάσουν το δύσκολο εμπόδιο της Τουρκίας, είναι βέβαιο ότι θα γράψουν ιστορία και θα δώσουν χαρά σε όλους τους Έλληνες.