Στον ενικό με καυστική διάθεση αλλά με χαμόγελο έγινε ο καθιερωμένος διάλογος του Αλέξη Τσίπρα με τη Φώφη Γεννηματά μπροστά στις κάμερες. Η επικεφαλής της Δημοκρατικής Συμπαράταξης πέρασε την πόρτα του Μεγάρου Μαξίμου στο πλαίσιο των ενημερώσεων που κάνει ο πρωθυπουργός στους πολιτικούς αρχηγούς για το Κυπριακό και τα αποτελέσματα του Eurogroup.
Όλα ξεκίνησαν όταν ο Αλέξης Τσίπρας είπε πως μετά το Eurogroup «η χώρα πήρε χρόνο, και θα πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε», ενώ χαρακτήρισε «ανάσα» τη συμφωνία με τους δανειστές. Η Φώφη Γεννηματά έσπευσε να σηκώσει το γάντι, απαντώντας: «Δεν ξέρω πόσες ανάσες θα πάρουμε γιατί τη θηλιά στο λαιμό μας την έχεις περάσει».
Κάνοντας αναφορές στον Γιώργο Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός είπε στην επικεφαλής της Δημοκρατικής Συμπαράταξης: «Εσείς μας βάλατε στο μνημόνιο, εγώ θα σας βγάλω». Μάλιστα πρότεινε «να πάρουμε τον Γιώργο και να πάμε μαζί στο Καστελόριζο». Η απάντηση που πήρε ήταν ότι ο Αλέξης Τσίπρας έφερε δύο αχρείαστα μνημόνια, και ότι δεν έχει περιθώρια να τα λέει αυτά.
Στο θέμα με το Καστελόριζο (και την ανακοίνωση στις 23 Απριλίου 2010 ότι η Ελλάδα προσφεύγει στον μηχανισμό στήριξης) απάντησε μέσω Twitter και ο Γιώργος Παπανδρέου. «Πάμε τώρα Καστελόριζο Αλέξη να σου πω πώς μας χρεοκόπησε ο φίλος σου ο Κώστας και πώς ο Αντώνης & εσύ μας φορτώσατε άλλα 5 χρόνια Οδύσσειας!», έγραψε ο πρώην πρωθυπουργός.
Πάμε τώρα Καστελόριζο Αλέξη να σου πω πώς μας χρεοκόπησε ο φίλος σου ο Κώστας και πώς ο Αντώνης & εσύ μας φορτώσατε άλλα 5 χρόνια Οδύσσειας!
— George A. Papandreou (@GPapandreou) June 20, 2017
Στο Μαξίμου πάντως Η ένταση ξεφούσκωσε όταν η Φώφη Γεννηματά ανέφερε ότι μείζον είναι να μπει τέλος στις ψεύτικες υποσχέσεις. «Αυτό που είναι βέβαιο Αλέξη μου είναι πως δεν υπάρχει περιθώριο για άλλες ψεύτικες υποσχέσεις», ήταν η χαρακτηριστική φράση, με τον πρωθυπουργό να γνέφει καταφατικά.