Για εμπόριο ναρκωτικών ακόμα και μέσα στα κυλικεία των σχολών, για θανάτους από χρήση ουσιών σε διάφορα σημεία της πανεπιστημιούπολης, για μαχαιρώματα μεταξύ των χρηστών, για κλοπές, για πορνεία και για καθημερινή παρενόχληση φοιτητών και φοιτητριών κάνουν λόγο σε επιστολή που απέστειλαν στον πρύτανη του ΑΠΘ και στον κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής 471 προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές.
Οι φοιτητές παρουσιάζουν με τα πιο μελανά χρώματα την κατάσταση που αντιμετωπίζουν καθημερινά εντός της πανεπιστημιούπολης, κάνοντας λόγο για μόνιμη ανασφάλεια και φόβο.
Παράλληλα, σημειώνουν ότι παρά τα μέτρα που έχουν ληφθεί και την παρουσία προσωπικού φύλαξης η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί σημαντικά.
Από την πλευρά τους οι αρχές του Αριστοτελείου με δελτίο Τύπου ενημέρωσαν ότι τη Δευτέρα 19 Ιουνίου υπεγράφη σύμφωνο συνεργασίας μεταξύ του πρύτανη Περικλή Μήτκα και του προέδρου του Οργανισμού Κατά των Ναρκωτικών Ευάγγελου Καφετζόπουλου, με στόχο την προώθηση και την υλοποίηση προγραμμάτων και δράσεων «για την πρόληψη, τη θεραπεία, την αποκατάσταση των ουσιοεξαρτημένων ατόμων και την καταστολή του προβλήματος των ναρκωτικών». Επίσης, η συνεργασία περιλαμβάνει την ανάπτυξη δράσεων κοινωνικής επιχειρηματικότητας από άτομα και φορείς υποστήριξης-εκπροσώπησης ουσιοεξαρτημένων ατόμων.
Γαβρόγλου: Φταίει η έλλειψη ρωμαλέου φοιτητικού κινήματος
Να υποβαθμίσει το γεγονός της υψηλής εγκληματικότητας εντός των χώρων του ΑΠΘ επιχείρησε ο υπουργός Παιδείας Κωνσταντίνος Γαβρόγλου. Μιλώντας στον ΣΚΑΪ ανέφερε ότι «έχουν διαπιστωθεί τέτοια φαινόμενα, όχι όμως στην έκταση που περιγράφονται».
Παράλληλα, υποστήριξε ότι τα φαινόμενα αυτά μπορούν να αντιμετωπιστούν εκ των έσω, αρκεί να υπάρχει «ένα ρωμαλέο φοιτητικό κίνημα και σύλλογος καθηγητών. Ποτέ δεν έχει φέρει λύση η αντιμετώπιση με αστυνομικούς τρόπους».