Αξιόλογη (για πρώτη συνάντηση) ήταν η ανταπόκριση εκπροσώπων από «αδελφικούς» Απόλλωνες της Βόρειας Ελλάδας, στο κάλεσμα του Ομίλου Φίλων Απόλλωνα Πόντου, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα metrosport.gr. Στη συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε χθες (10/6) στο γήπεδο του Απόλλωνα στην Καλαμαριά, έδωσαν το παρών άνθρωποι των Απόλλωνα Κρύας Βρύσης, Μαυρονερίου, Ραχώνας, Σταυρούπολης, Χωρυγίου, Σόλνας, ενώ κι άλλοι ενημέρωσαν ότι συμμετέχουν στην πρωτοβουλία χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να παραστούν λόγω ανωτέρας βίας.
Ο πρόεδρος του Ομίλου Φίλων Απόλλωνα Πόντου Μιχάλης Φωτιάδης, αφού καλωσόρισε τους προσκεκλημένους, υπογράμμισε τη σημασία αυτής της συνάντησης, ώστε να υπάρξει ένα «αγκάλιασμα» μεταξύ τους, με ποντιακούς δεσμούς, προσθέτοντας πως «είναι σημαντικό τα παιδιά να γνωρίζουν ότι λόγω καταγωγής πρέπει να είναι Απόλλων, όπως έκανε και μένα ο πατέρας μου, όταν ήμουν 9 χρόνων».
Ο πρόεδρος του ερασιτέχνη Αλέξανδρος Νεράντζης τόνισε μεταξύ άλλων ότι με την παρουσία της οικογένειας Καλαϊτζίδη είναι ίσως η τελευταία ευκαιρία για τον Απόλλωνα να αλλάξει επίπεδο και ότι τέτοιου είδους πρωτοβουλίες βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση. Ο επικεφαλής του ποδοσφαιρικού τμήματος Δημήτρης Καλαϊτζίδης, που χαιρέτισε την προσπάθεια, επισήμανε ότι στόχος της οικογενείας του είναι να βοηθήσουν το σύλλογο αφήνοντας σημαντικό έργο και για το μέλλον.
Επανέλαβε (όπως αποκάλυψε στην πρόσφατη συνέντευξή του στην εφημερίδα Metrosport) ότι ο Απόλλων, ως σύλλογος που εκπροσωπεί το ποντιακό στοιχείο, θα αρνηθεί κάθε διαφήμιση και θα προσφέρει τη φανέλα του προκειμένου να υπάρχει ένα μήνυμα για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου. Μάλιστα, είπε στους παρευρισκομένους να κάνουν προτάσεις για το ποιο θα είναι το ακριβές μήνυμα που θα αναγράφει η φανέλα.