Διανύει την καλύτερη αγωνιστική περίοδο της μέχρι τώρα καριέρας της, και το απέδειξε στο Diamond League της Ρώμης. Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε την πρώτη θέση με 4,85μ., επίδοση που φέτος είναι η κορυφαία στον κόσμο. Ξεκίνησε από τα 4,65μ. και συνέχισε στα 4,75μ. και στα 4,85μ. περνώντας όλα τα ύψη με την πρώτη.
Στη συνέχεια έβαλε τον πήχη στα 5,07μ. με στόχο να καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ της Γελένα Ισινμπάγεβα. Και μπορεί να μην τα κατάφερε αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδειξε ότι έχει όλα τα προσόντα για να γράψει το όνομά της με χρυσά γράμματα στο άλμα επί κοντώ.
Στο Diamond League της Ρώμης τη δεύτερη θέση πήρε η Κουβανή Γιαρισλέι Σίλβα (4,75μ.) και την τρίτη θέση η Νεοζηλανδή Ελίζα ΜακΚάρτνεϊ (4,75μ.).