Σε ένα ιδιαίτερο και σημαντικό γεγονός για τα αθλητικά δρώμενα της Ελλάδας, όπως είναι το 1ο Ποντιακό Κύπελλο Δυναμικού Τριάθλου που θα γίνει στις 13 και 14 Μαΐου στο ΟΑΚΑ, αναλόγως ιδιαίτερα θα πρέπει να είναι και τα έπαθλα.
Ο μονοκέφαλος αετός του Πόντου (της αυτοκρατορίας των Κομνηνών) θα κοσμεί τα μετάλλια και τα κύπελλα.
Άλλωστε, το Κύπελλο –που διοργανώνει η ΑΕΚ με τη στήριξη των ποντιακών σωματείων της Ελλάδας, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Δυναμικού Τριάθλου– θα είναι αφιερωμένο στη Γενοκτονία των Ποντίων, οπότε ένα σύμβολο του Πόντου δεν θα μπορούσε να λείπει. Σκοπός των διοργανωτών είναι η εκδήλωση να αφήσει εποχή και να γίνει θεσμός.
Τη χρηματοδότηση καλύπτει εξ ολοκλήρου ο επιχειρηματίας Δημήτρης Μελισσανίδης, και στους αγώνες θα λάβουν μέρος οι δυνατότεροι αθλητές από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο.