Ενενήντα πέντε χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή έγινε η πρώτη ορθόδοξη βάπτιση στη Σμύρνη, από τον μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίο. Το μυστήριο τελέστηκε το Μεγάλο Σάββατο, λίγο πριν από την Ανάσταση του Κυρίου, στον μητροπολιτικό ναό της Αγίας Φωτεινής. Ο ναός επαναλειτούργησε τον προηγούμενο Σεπτέμβριο, μετά από 93 χρόνια.
Η Ζεϊνέπ βαπτίστηκε Ελένη, με ανάδοχο τον γνωστό επιχειρηματία από το Κόσμιο της Κομοτηνής, Χρυσόστομο Κάρρο.
Στη βάπτιση παρέστη και ο πρόεδρος της Ορθόδοξης Κοινότητας Σμύρνης και του Πολιτιστικού Συνδέσμου Σμύρνης, Γιώργος Θεοδωρίδης.
Ο μητροπολιτικός ναός της Αγίας Φωτεινής χρονολογείται από τον 14ο αιώνα και είναι ένας από τους 16 ορθόδοξους ναούς που είχε η πόλη πριν από την Καταστροφή του 1922. Είναι ναός της προτεσταντικής εκκλησίας ο οποίος από το 1955 εξυπηρετεί τις πνευματικές ανάγκες του ελληνικού πληθυσμού στην ευρύτερη περιοχή.