Αισιοδοξία και χαρά προκαλεί η είδηση για την αναίμακτη έξοδο των Θεσσαλονικέων το Πάσχα αλλά και την αναίμακτη επιστροφή τους μετά από χρόνια. Είναι χαρακτηριστικό πως με βάση τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα ο διευθυντής της Τροχαίας Θεσσαλονίκης Γιώργος Σουρβίνος, σε ολόκληρο το νομό δε σημειώθηκε κανένα τροχαίο δυστύχημα αλλά ούτε και ατύχημα κατά την έξοδο και την επιστροφή.
Σημειώθηκαν μεν δύο τροχαία δυστυχήματα, αλλά έγιναν εντός του πολεοδομικού συγκροτήματος και δε σχετίζονται με την έξοδο για τις γιορτές.
Όπως είπε ο διευθυντής της Τροχαίας Θεσσαλονίκης, στην αναίμακτη έξοδο συνέβαλαν τα αυξημένα μέτρα της Τροχαίας σε ολόκληρο το οδικό δίκτυο που έδρασαν αποτρεπτικά για επικίνδυνες παραβάσεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.
Κατά τη διάρκεια των γιορτών στην Εγνατία Οδό, στο οδικό δίκτυο Θεσσαλονίκης-Καβάλας είχαμε 8.400 εξερχόμενα οχήματα και 14.400 εισερχόμενα. Στην Παλιά Εθνική Οδό Θεσσαλονίκης-Καβάλας είχαμε 3.500 εξερχόμενα και 6.000 εισερχόμενα και στην Εθνική Οδό Θεσσαλονίκης-Νέων Μουδανιών 5.600 εξερχόμενα οχήματα και 9.600 εισερχόμενα. Στην Εθνική Οδό Θεσσαλονίκης-Πολυγύρου τα εισερχόμενα οχήματα έφτασαν τις 2.100 και τα εξερχόμενα τις 3.600.