Μετά την Αθήνα, σιγά-σιγά αδειάζει και η Θεσσαλονίκη καθώς οι κάτοικοί της ετοιμάζονται να επισκεφθούν και να περάσουν τις ημέρες του Πάσχα στους τόπους της ιδιαίτερης καταγωγής τους ή να εκδράμουν στη Χαλκιδική και στις κοντινές παραθαλάσσιες περιοχές της Πιερίας.
Η κίνηση των επιβατών είναι αυξημένη στο σιδηροδρομικό σταθμό της Θεσσαλονίκης, το σταθμό υπεραστικών λεωφορείων (ΚΤΕΛ), αλλά και στο αεροδρόμιο Μακεδονία.
Όπως ανέφεραν στο pontos-news.gr εκπρόσωποι των μέσων μαζικής μεταφοράς, κάθε χρόνο σε όλους τους επιβατικούς σταθμούς η κίνηση είναι ιδιαίτερα αυξημένη την Μ. Πέμπτη και την Μ. Παρασκευή, με την επιστροφή στην πόλη να γίνεται μαζικά τη Δευτέρα του Πάσχα.
Μέτρα της Τροχαίας
Παράλληλα, πολλές θα είναι και οι οδικές εκδρομές με την Τροχαία Θεσσαλονίκης να παίρνει αυξημένα μέτρα για την ομαλή μετάβαση των εκδρομέων.
Ειδικότερα, σε όλο το μήκος του εθνικού και επαρχιακού οδικού δικτύου του νομού όσο και σε βασικούς οδικούς άξονες στις εξόδους-εισόδους της Θεσσαλονίκης θα υπάρχουν πολλά«μπλόκα» αστυνομικών για τροχονομικούς ελέγχους, προκειμένου να διαπιστωθούν παραβάσεις (όριο ταχύτητας, χρήση ζώνης ασφαλείας και προστατευτικού κράνους, οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ κτλ.).
Παράλληλα, από σήμερα, Μ. Πέμπτη και μέχρι το Μ. Σάββατο τροχονόμοι σε διόδια και σε κόμβους (διόδια Νέων Μαλγάρων στην ΠΑΘΕ, διόδια Ανάληψης στην Εγνατία Οδό, διασταύρωση Καραμανλή και Βούλγαρη και διασταύρωση Πράσινων Φαναριών) θα διανέμουν ειδικά ενημερωτικά φυλλάδια που περιέχουν χρήσιμες συμβουλές για θέματα οδικής ασφάλειας και πρόληψης ατυχημάτων από βεγγαλικά και πυροτεχνήματα.
Απαγορεύσεις στην κίνηση φορτηγών
Για την περιοχή του Νομού Θεσσαλονίκης, κατά την περίοδο των εορτών του Πάσχα, θα ισχύουν οι ακόλουθοι περιορισμοί στην κίνηση των φορτηγών αυτοκινήτων:
- Σήμερα, Μ. Πέμπτη, έως τις 22:00 και τη Μ. Παρασκευή, από τις 06:00 μέχρι τις 16:00, στο ρεύμα εξόδου της Εθνικής Οδού Θεσσαλονίκης-Νέων Μουδανιών (από την αερογέφυρα Θέρμης μέχρι το 34ο χλμ), καθώς και στο ρεύμα εξόδου της Εθνικής Οδού Θεσσαλονίκης – Καβάλας
- Τη Δευτέρα Του Πάσχα, από τις 12:00 έως τις 22:00, στο ρεύμα εισόδου της Εθνικής Οδού Νέων Μουδανιών-Θεσσαλονίκης (από το 34ο χλμ μέχρι την αερογέφυρα Θέρμης), καθώς και στο ρεύμα εισόδου της Εθνικής Οδού Καβάλας-Θεσ/νίκης (από τη γέφυρα Στρυμόνα μέχρι το 11ο χλμ.)
- Την Κυριακή Του Πάσχα δεν θα ισχύσουν απαγορεύσεις.