Τα γραφεία και την αγωνιστική έδρα του Αθλητικού Συλλόγου Πέρα (ΑΣ ΠΕΡΑ) στο Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο (ΒΑΚ) στον Άλιμο επισκέφτηκε το απόγευμα της Τετάρτης 8 Μαρτίου 2017 ο πρόεδρος της Μπεσίκτας Φικρέτ Ορμάν, που βρέθηκε στην Αθήνα για τον αγώνα της ομάδας του με τον Ολυμπιακό για το Europa League.
Ο λόγος της επίσκεψης του ισχυρού άνδρα της πρωταθλήτριας Τουρκίας πηγάζει από τη μακρά ιστορία φιλίας και υποστήριξης που συνδέει τους δύο αθλητικούς συλλόγους της Πόλης, όπως τη χρήση του γηπέδου της Μπεσίκτας «Σερέφ» για τις προπονητικές και αγωνιστικές ανάγκες του ΑΣ Πέρα, τη μεταγραφή κορυφαίων ποδοσφαιριστών του ΑΣ Πέρα (Σοφιανίδης, Κασάπογλου, Κόβης κλπ) στην Μπεσίκτας, κ.ά.
Παρόντες στη συνάντηση ήταν η πρόεδρος του ΑΣ Πέρα Β. Χριστοφορίδου, οι αντιπρόεδροι Κ. Ραπτόπουλος, Σ. Καραπιπέρης, η γεν. γραμματέας Ε. Φερεκύδου, ο γενικός αρχηγός Μ. Αναστασιάδης και ο Α. Λαζάρεβιτς, μέλος του ΔΣ. Παρόντες ήταν επίσης παλαίμαχοι αθλητές του ΑΣ Πέρα όπως επίσης και εκπρόσωποι της διοίκησης του ΒΑΚ, Α. Νικολαΐδης και Α. Χριστοφορίδης, καθώς και ο πρόεδρος του ΑΟ Ταταύλα Δ. Αράπογλου.
Ο Φ. Ορμάν, αφού ξεναγήθηκε στους αθλητικούς χώρους του Βυζαντινού Αθλητικού Κέντρου από τον Α. Χριστοφορίδη, δεξιώθηκε στα γραφεία του ΑΣ Πέρα. Σε ευχάριστο κλίμα έγινε η ανταλλαγή των αναμνηστικών των ομάδων. Ο κ. Αναστασιάδης του δώρισε με σχετική αφιέρωση τους δύο τόμους της Ιστορίας του ΑΣ Πέρα ενώ ο κ. Ορμάν ανταπέδωσε με μια συλλεκτική ποδοσφαιρική φανέλα στην κ. Χριστοφορίδου.
Ο πρόεδρος της Μπεσίκτας εξέφρασε τη χαρά του που βρήκε φίλους αλλά και φίλους της ομάδας του εδώ στην Αθήνα, και μάλιστα πλήρως ενημερωμένους, και δήλωσε εντυπωσιασμένος από τις επιτυχίες του ΑΣ Πέρα με τις 18 πανελλήνιες κατακτήσεις στο πινγκ πονγκ. Κάλεσε δε τα τμήματα των ομάδων σε ένα φιλικό αγώνα.
Πριν αποχωρήσει, έγραψε αφιέρωση στο βιβλίο επισκεπτών και ολοκληρώνοντας την επίσκεψη του, εξέφρασε τη χαρά του που του δόθηκε η ευκαιρία αυτή. Οι παράγοντες και των δύο ομάδων δήλωσαν την πρόθεση τους για πιθανή συνεργασία στο μέλλον, στο πλαίσιο των κοινών αθλητικών αξιών που τις ενώνουν.