Μία ακόμα δημόσια απάντηση, αυτή τη φορά από την Κάλυμνο που σήμερα γιορτάζει την 70ή επέτειο Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου, έστειλε στην Τουρκία ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.
Ο Προκόπης Παυλόπουλος αφενός υπογράμμισε ότι η Ελλάδα επιδιώκει έμπρακτα την ανάπτυξη στενών σχέσεων καλής γειτονίας και ειλικρινούς φιλίας, ωστόσο τόνισε ότι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπερασπιστεί τα σύνορά της, την εδαφική της ακεραιότητα και την κυριαρχία της. «Το μήνυμα είναι διπλό», είπε χαρακτηριστικά.
Μάλιστα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ως απόδειξη των φιλικών προθέσεων της Ελλάδας, ανέφερε τη στάση της Αθήνας υπέρ της νόμιμα εκλεγμένης τουρκικής κυβέρνησης, «εναντίον των αφρόνων πραξικοπηματιών», όπως ανέφερε. Επιπλέον τόνισε ότι τη στηρίζει και κατά τη διαδικασία προσέγγισης με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Όμως, επανέλαβε ότι κάθε αμφισβήτηση της Συνθήκης της Λοζάνης είναι αδιανόητη, και για μία ακόμα φορά εξήγησε ότι η Ελλάδα θα χρησιμοποιήσει το διεθνές και το ευρωπαϊκό Δίκαιο.
Ο Προκόπης Παυλόπουλος θα ανακηρυχθεί επίτιμος δημότης Καλύμνου, ενώ θα επισκεφθεί και την Ψέριμο.