Πανό στο δημαρχείο της Νέας Φιλαδέλφειας κρέμασαν οπαδοί της ΑΕΚ διαμαρτυρόμενοι για τη στάση του Δήμου στο θέμα του γηπέδου. «Γήπεδο. Τώρα», ήταν το μήνυμα που έστειλαν. Θυμίζουμε ότι ήδη προσφυγικά σωματεία, η Λέσχη Ιστορίας και Πολιτισμού της ΑΕΚ, αλλά και φίλοι της Ένωσης έχουν κηρύξει πανστρατιά για την προώθηση του θέματος του γηπέδου της ΑΕΚ, που φαίνεται να έχει… κολλήσει στο Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας.
Όπως προκύπτει μάλιστα από εκτενές ρεπορτάζ του pontos-news.gr για το θέμα, ετοιμάζουν δυναμικές κινητοποιήσεις με τις οποίες θα διατρανώσουν την αντίθεσή τους στη στάση του δημάρχου της Ν. Φιλαδέλφειας, Άρη Βασιλόπουλου.
Ο Δήμος δεν εγκρίνει την υψομετρική μελέτη, γεγονός που αποτελεί τροχοπέδη στην προσπάθεια της ΑΕΚ – η οποία έχει ακολουθήσει τις νόμιμες διαδικασίες, παίρνοντας το πράσινο φως από το αρμόδιο υπουργείο και την Περιφέρεια– για την έκδοση της οικοδομικής άδειας για την κατασκευή του γηπέδου.