Στελέχη των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων και συγκεκριμένα βατραχάνθρωποι του Πολεμικού Ναυτικού είναι οι δύο στρατιωτικοί που κρατούνται στην Ορεστιάδα και έχουν υποβάλλει αίτημα πολιτικού ασύλου ήδη από την περασμένη Δευτέρα.
Οι επιλοχίες Χαλίτ Τσετίν και Φατίχ Αρίκ, που θα παραμείνουν κρατούμενοι μέχρι να εξεταστεί το αίτημά τους, έχει επιβεβαιωθεί πως ανήκουν στην επίλεκτη ομάδα SAT, των «Μπορντώ Μπερελί».
Μάλιστα, είναι μεταξύ των πέντε καταζητούμενων στρατιωτικών –που διαφεύγουν των τουρκικών Αρχών– για συμμετοχή στην απόπειρα δολοφονίας του Τούρκου προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, το βράδυ της απόπειρας πραξικοπήματος στις 15 Ιουλίου του 2016.
Στιγμιότυπο οθόνης της ιστοσελίδας dostbeykoz.com με τις φωτογραφίες των καταζητούμενων στρατιωτικών
Σε άρθρο της η τουρκική ιστοσελίδα dostbeykoz.com δημοσιεύει τις φωτογραφίες των πέντε στρατιωτικών, μεταξύ των οποίων και οι δύο επιλοχίες που βρίσκονται στην Ορεστιάδα. Οι άλλοι τρεις είναι οι Αχμέτ Τσάμογλου (Ahmet Çamoğlu), Γιουτζέλ Οζτζιάν (Yücel Özcan) και Μουσταφά Οζέλ (Mustafa Özel).
Το Μπεϊκόζ είναι συνοικία της Κωνσταντινούπολης και έδρα των SAT, δηλαδή η περιοχή από όπου απογειώθηκε το ελικόπτερο με τους επίλεκτους στρατιωτικούς οι οποίοι πήραν μέρος στην επιχείρηση με στόχο τον Ερντογάν, στη Μαρμαρίδα.
Όπως σημειώνει το protothema.gr, οι δύο επιλοχίες μπήκαν στην Ελλάδα στις 15 Φεβρουαρίου, με τα πόδια από τον Έβρο. Δύο μέρες αργότερα παρουσιάστηκαν στο Τμήμα Συνοριακής Φύλαξης Ορεστιάδας συνοδευόμενοι από Έλληνα δικηγόρο και παραδόθηκαν. Ωστόσο, φέρονται να απέκρυψαν την πραγματική ταυτότητά τους και να δήλωσαν ηλεκτρολόγοι στο επάγγελμα. Τσετίν και Αρίκ φέρονται να μην συνεργάζονται με τις ελληνικές Αρχές και να μην απαντούν σε ερωτήσεις.