Στο Κόλντερε της Μαγνησίας μας ταξιδεύουν οι μαγευτικές φωτογραφίες από τα πρόσφατα χιόνια στην περιοχή. Το Κόλντερε βρίσκεται ΒΑ της Σμύρνης στους πρόποδες του όρους Σιπύλου, εκεί όπου κατά την μυθολογία η Νιόβη μεταμορφώθηκε σε βράχος για να θρηνεί νύχτα-μέρα τα παιδιά της, που τα είχαν σκοτώσει ο Απόλλωνας και η Άρτεμη.
Στα τέλη του 19ου αιώνα το Κόλντερε αριθμούσε 2.000 κατοίκους και ήταν ένα μεγάλο ελληνικό χωριό της Μ. Ασίας, μέχρι που ήρθαν τα δραματικά γεγονότα του 1922.
Μετά από 95 χρόνια δεν υπάρχει τίποτε, εκτός από κάτι χαλάσματα και μισογκρεμισμένα σπίτια που να φανερώνουν την ελληνικότητα της περιοχής και την έντονη πολιτιστική δραστηριότητα των Ελλήνων εκεί. Το Κόλντερε είναι σήμερα ένας δήμος με 5.000 κατοίκους, χωρίς όμως το ελάχιστο ίχνος ελληνικού στοιχείου.