Ο μητροπολίτης Σύρου Δωρόθεος Β’ ευλόγησε τη βασιλόπιτα του Συλλόγου Μικρασιατών Ερμούπολης–Σύρου, στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τρίτη, σε αίθουσα εκδηλώσεων γνωστού ξενοδοχείου του νησιού.
Ο σεβασμιώτος, στον χαιρετισμό του, αφού ανέφερε ότι σήμερα έχει πλέον πεθάνει και ο τελευταίος Μικρασιάτης, υπογράμμισε την ανάγκη διατήρησης της ιστορικής μνήμης και τη μετάδοσή της στη νέα γενιά, υπογραμμίζοντας την σημαντική συνεισφορά του Συλλόγου Μικρασιατών Ερμούπολης-Σύρου, επάνω σε αυτό το κομμάτι της παράδοσης.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια ενδιαφέρουσα ομιλία του προέδρου του Συλλόγου, γιατρού Νικολάου Λειβαδάρα, και ακολούθησαν κάλαντα από περιοχές της Μικράς Ασίας, που έψαλαν κυρίες του Συλλόγου, με τη συνοδεία παραδοσιακών οργάνων.
- Φωτογραφίες: imsyrou.gr.