Βέρος Πολίτης, αυτή τη φορά βρέθηκε στη γενέτειρά του με την ιδιότητα του υπουργού Παιδείας. Ο Κώστας Γαβρόγλου τη Δευτέρα επισκέφθηκε το σχολείο που πέρασε τα εφηβικά του χρόνια, το Ζωγράφειο.
Εμφανώς συγκινημένος συνομίλησε με μαθητές του Λυκείου, φωτογραφήθηκε και μοιράστηκε μαζί τους σχολικές αναμνήσεις. Μάλιστα ο λυκειάρχης Γιάννης Δερμιτζόγλου του χάρισε το αντίγραφο ενός εγγράφου από το αρχείο του σχολείου που έχει την παιδική φωτογραφία του νυν υπουργού και την υπογραφή του πατέρα του.
Ο υπουργός Παιδείας με τιμές έγινε δεκτός και στο Φανάρι. Στη συνάντησή του με τον Οικουμενικό Πατριάρχη συζητήθηκε ένα σύνολο θεμάτων που αφορούν το Πατριαρχείο και την εκκλησιαστική εκπαίδευση, ενώ υπήρξε και ανταλλαγή απόψεων για την κρίση που περνάει σήμερα η Ευρώπη.