Για μια εξόφθαλμη αδικία που θα πρέπει να αποκατασταθεί με την επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης, μίλησε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, κατά την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας των νέων της Πόλης και της Ίμβρου, την Κυριακή 15 Ιανουαρίου.
«Τώρα απομένει να περιμένουμε την επεναλειτουργίαν της Θεολογικής μας Σχολής, η οποία επί 45 χρόνια αργεί. Σιωπά και περιμένει το θαύμα. Το θαύμα που θα είναι και αποκατάστασις μιάς εξόφθαλμης αδικίας εις βάρος του στοιχείου μας, της ομογένειας, της Ορθοδοξίας όλης, της θρησκευτικής ελευθερίας, του πολιτισμού.
»Μέσα εις την νέαν Τουρκίαν, εις την οποίαν συχνά αναφέρεται ο εξοχ. πρόεδρός μας κ. Ερντογάν, νομίζουμε ότι έχει θέσιν και μια θεολογική σχολή δια τους Χριστιανούς. Όχι μια καινούργια αλλά αυτή που υπήρχε και αδίκως κατηργήθη», ανέφερε ο Οικουμενικός Πατριάρχης.
Ο προκαθήμενος της Ορθοδοξίας εξέφρασε επίσης τη χαρά του που ευτύχησε να δει την επαναλειτουργία των σχολείων της Ίμβρου, όπου πλέον φοιτούν 30 παιδιά.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο υπουργός Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου, ο οποίος είχε νωρίτερα συνάντηση με τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Από την πλευρά του ο Κώστας Γαβρόγλου εξήρε την προσπάθεια του Οικουμενικού Πατριάρχη για την ενίσχυση της ιδέας της Οικουμενικότητας.
(Φωτ.: fanarion.blogspot.gr)
Της κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας προηγήθηκε γεύμα προς τιμή του Οικουμενικού Πατριάρχη από τις κοινότητες Σταυροδρομίου και Μ. Ρεύματος, για την ολοκλήρωση των εκδηλώσεων για τα 25 χρόνια της πατριαρχίας του. Στο γεύμα παρακάθησαν ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου αλλά και όλοι οι μαθητές των ομογενειακών σχολείων της Κωνσταντινούπολης και της Ίμβρου.
(Φωτ.: fanarion.blogspot.gr)
Οι μαθητές έψαλαν τα κάλαντα, φωτογραφήθηκαν με τον Οικουμενικό Πατριάρχη και πήραν από τα χέρια του ένα ενθύμιο της ημέρας.