Σε μια όμορφη εκδήλωση σε κεντρικό ξενοδοχείο της Σμύρνης, ο Ρωμαίικος Πνευματικός και Πολιτιστικός Σύνδεσμος Σμύρνης έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του, την Κυριακή 8 Ιανουαρίου. Την πίτα ευλόγησε ο νέος μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος. Πρόκειται για την πρώτη επίσημη εκδήλωση του νέου αυτού συνδέσμου των Ρωμιών της Σμύρνης, που ιδρύθηκε πριν από λίγους μήνες με πρωτοβουλία του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου.
Στην εκδήλωση παρέστησαν η γενική πρόξενος της Ελλάδας στη Σμύρνη Αργυρώ Παπούλια, ο επίσκοπος Ερυθρών Κύριλλος, ο Ρωμαιοκαθολικός αρχιεπίσκοπος Σμύρνης, ομογενείς, εκπρόσωποι διαφόρων φορέων της Σμύρνης, Τούρκοι επιχειρηματίες.
Και επίσης πολλά από τα μέλη της ορθόδοξης κοινότητας της πόλης, η οποία, εκτός από τους ομογενείς και όσους από την Ελλάδα έρχονται για σπουδές ή δουλειά, στους κόλπους της περιλαμβάνει ορθόδοξους και από άλλες περιοχές.
Σκοπός του Συνδέσμου είναι η προβολή της ρωμαίικης πνευματικής και πολιτισμικής κληρονομίας της Σμύρνης.
Καθώς επίσης η αρωγή του πνευματικού και ποιμαντικού έργου της ορθόδοξης κοινότητας Σμύρνης, η οποία από τον Αύγουστο τελεί υπό την ποιμαντική καθοδήγηση του νέου μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίου.
Στιγμιότυπο από την εκδήλωση
Πρόεδρος του Συνδέσμου είναι ο επιχειρηματίας Γεώργιος Θεοδωρίδης, αντιπρόεδρος η διακεκριμένη Σμυρνιά ζωγράφος Έλλη-Ειρήνη Φυλλίδου και μέλη του ομογενείς και Έλληνες διαμένοντες στη Σμύρνη για λόγους σπουδών και επαγγελματικούς.