Είναι η είδηση που κάνει το γύρο της χριστουγεννιάτικης Αθήνας και έχει σχολιαστεί σκωπτικά στα διάφορα πηγαδάκια, εορταστικά και μη. Η μεγάλη ρόδα που τοποθετήθηκε στην πλατεία Συντάγματος, και την οποία πολλοί έσπευσαν να την παρομοιάσουν με το διάσημο Μάτι του Λονδίνου, από τότε που μπήκε (πριν από περίπου μία εβδομάδα) παραμένει… πεισματικά ακίνητη με αποτέλεσμα πολλοί να αναρωτιούνται για το μέλλον της στην κεντρικότερη πλατεία της Αθήνας.
Με ανακοίνωσή του ο Δήμος Αθηναίων τονίζει ότι η ρόδα θα λειτουργήσει μόνο όταν ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες που θα διασφαλίζουν τη μόνιμη λειτουργία της. «Οι διαδικασίες εγκρίσεων και ελέγχου ολοκληρώνονται, μόνον όταν η εγκατάσταση έχει τοποθετηθεί στο σημείο που έχει επιλεγεί», εξηγεί η ανακοίνωση.
Ακόμα, ο Δήμος Αθηναίων επισημαίνει ότι η εγκατάσταση στο Σύνταγμα είναι μια πρόταση που κρίθηκε ενδιαφέρουσα, θα αποτελέσει πόλο έλξης και αποτελεί μία ακόμα πρωτοβουλία ζωντάνιας για το κέντρο της πόλης. «Ο έλεγχος για τη λειτουργία της γίνεται με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές ασφάλειας, που πιστοποιούνται από τον διεθνή οργανισμό πιστοποίησης TUV», τονίζεται.
Η χρήση της ρόδας σε όλη τη διάρκεια των γιορτών θα είναι δωρεάν. Εισιτήριο θα υπάρχει μόνο για το διάστημα των δύο μηνών που θα ακολουθήσει, μόλις ολοκληρωθεί η σχετική διαγωνιστική διαδικασία.