Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2016, στις 6 το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Πατριαρχικής Μεγάλης του Γένους Σχολής πραγματοποιήθηκε από την Κοινότητα Βλαχ Σαράι επιστημονική-ιστορική συζήτηση για την Εκκλησία της Παναγίας Παραμυθίας Βλαχ Σαράι.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας Μαμπί Αβτζί, πλήθος ομογενών αλλά και φοιτητών.
Η συζήτηση περιστράφηκε γύρω από την ιστορία, την τοπογραφία και το περιβάλλον της εκκλησίας η οποία στέκει σε αυτήν την ιστορική περιοχή για αιώνες παρόλο που σήμερα διασώζεται σε κακή κατάσταση. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να γίνει γνωστό ένα ακόμα ιστορικό μνημείο της Κωνσταντινούπολης και να αναζητηθούν τρόποι για την προστασία του.
Ο ναός της Παναγίας των Παλατίων ή Παναγία Παραμυθία έχει ιδιαίτερη ιστορική σημασία, μιας και εκεί στεγάστηκε ο Πατριαρχικός Ναός το 1587, ενώ σ’ αυτόν το ναό ανακηρύχθηκε το αυτοκέφαλο της Ρωσικής Εκκλησίας (1589).
Στο παρελθόν, εκεί τελούνταν και οι στέψεις των ηγεμόνων της Μολδοβλαχίας. Στο Φανάρι, κοντά στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου, όλη η περιοχή και η εκκλησία επίσης ήταν κάποτε ιδιοκτησία των ηγεμόνων της Βλαχίας. Εκεί ήταν χτισμένα τα παλάτια τους, τα «Σαράγια της Βλαχίας», γι’ αυτό και η εκκλησία έγινε ευρύτερα γνωστή ως Βλαχ Σαράϊ. Το μεγαλύτερο μέρος του ναού καταστράφηκε σε πυρκαγιά τη δεκαετία του ’70.