Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στον Σύλλογο Ιμβρίων η χριστουγεννιάτικη παιδική γιορτή για τους μικρούς φίλους του συλλόγου. Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα imvrosisland.org, η εκδήλωση ξεκίνησε με την παρουσίαση του θεατρικού έργου «Όταν η πασχαλίτσα συνάντησε ελέφαντα».
Ήταν μία διαδραστική παράσταση με πρωτότυπη μουσική και τραγούδια, βασισμένη στο ομώνυμο παραμύθι του Χρήστου Μπουλώτη, ενώ η θεατρική διασκευή έγινε από τον Ασαντούρ Γουντικιάν. Έπαιξαν οι ηθοποιοί Ναταλία Μαργωμένου, Ασαντούρ Γουντικιάν και Σάββας Κοβλακάς.
Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησε η προσφορά δώρων στα παιδιά καθώς και κέρασμα με παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα γλυκά.