Δύο ζεύγη από αεροσκάφη τύπου Fantom και F16 παραβίασαν τον ελληνικό εναέριο χώρο και πραγματοποίησαν υπερπτήσεις πάνω από ελληνικές βραχονησίδες για περίπου 12 λεπτά.
Τα τουρκικά μαχητικά πέρασαν πάνω από Μακρονήσι, το Αγαθονήσι και τους Ανθρωποφάγους.
Τα δύο Fantom πέρασαν πάνω από το Μακρονήσι και τους Ανθρωποφάγους σε ύψος 1.000 μέτρων από το έδαφος, ενώ τα δύο F16 πέρασαν πάνω από τα ίδια μέρη σε ύψος 6.000 μέτρων. Αμέσως μετά, τα δύο F16 πέρασαν πάνω από το Αγαθονήσι και βγήκαν από τον ελληνικό εναέριο χώρο από τη νήσο Κουνέλι.