Πρωτοβουλία για τη συλλογή υπογραφών προκειμένου να δημιουργηθεί το μεγάλο Μουσείο του Ελληνισμού της Ανατολής στις Προσφυγικές Πολυκατοικίες της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, παίρνει η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ) και καλεί όλους σε συστράτευση.
Το μουσείο που αποτελεί αίτημα 10ετιών του μικρασιατικού ελληνισμού, θα στεγάσει κάθε είδους κειμήλια από τις αλησμόνητες πατρίδες.
Η Ένωση Σμυρναίων έχει επεξεργαστεί πρόταση για την ανέγερση του μουσείου, σύμφωνα με την οποία θα αποτελεί σύγχρονο πόλο διαδραστικής ενημέρωσης, έρευνας και προβληματισμού και παράλληλα λειτουργεί ως φορέας-θεσμός στην ανάπτυξη της δια βίου μάθησης για την ιστορία και τον πολιτισμό του ελληνισμού της Ανατολής.