Έκκληση να επιστρέψει η Ευρώπη στις αρχές από τις οποίες ξεκίνησε, προβάλλοντας παράλληλα τον αγώνα του ελληνικού λαού για έξοδο από την πολυετή οικονομική κρίση, απηύθυνε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος κατά τη διάρκεια της προσφώνησής του προς τον πρόεδρο Ομπάμα στο επίσημο δείπνο που παρέθεσε προς τιμήν του, το βράδυ στο Προεδρικό Μέγαρο.
«Σας υποδέχομαι στην Αθήνα και στην Προεδρία της Δημοκρατίας ως τον πρόεδρο των ΗΠΑ που υπηρέτησε συνειδητά και με συνέπεια το σεβασμό του ανθρώπου για την υπεράσπιση της δημοκρατίας και του δίδυμου αδελφού της, του κοινωνικού κράτους δικαίου», ανέφερε στην αρχή στην αρχή της ομιλίας του ο Π. Παυλόπουλος.
Εμφανίστηκε ιδιαίτερα συγκινημένος, προσφέροντας ως συμβολικό δώρο στον Αμερικανό πρόεδρο την «κρυφή καρδιά των Ελλήνων», όπως τη μνημόνευσε ο Αντρέ Μαρλώ κατά την πρώτη φωταγώγηση της Ακρόπολης το 1958.
Έκλεισε την ομιλία του μεταφέροντας απόσπασμα από την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη από το «Άξιον Εστί», ευχόμενος προς τον υψηλό προσκεκλημένο να συνεχίσει την πολιτική διαδρομή του και μετά το τέλος της προεδρίας του, και «σ’ αυτό το μελλοντικό και ήδη πολλά υποσχόμενο οδοιπορικό» να μην ξεχνά την χώρα μας.
O Προκόπης Παυλόπουλος παρακολουθεί τον Μπαράκ Ομπάμα να υπογράφει το βιβλίο Υψηλών Επισκεπτών
πριν από το επίσημο δείπνο (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Αλέξανδρος Μπελτές)
Στη συνέχεια κατέθεσε «τρεις σκέψεις». Πρώτον, τη βαθιά πίστη των Ελλήνων στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία και στη ανάγκη θωράκισης του κοινοβουλευτικού θεσμού «από τυχόν αυθαίρετες επεμβάσεις», δεύτερον το βαρύ τίμημα που κατέθεσαν οι Έλληνες κατά τη διάρκεια της επταετούς οικονομικής κρίσης, λόγω και εσφαλμένων και αδιέξοδων πολιτικών λιτότητας, αγωνιζόμενοι παράλληλα «μαζί με τους άλλους εταίρους να ξαναγυρίσει η ΕΕ στις αρχές από τις οποίες ξεκίνησε» και τρίτον την ανταπόκριση του ελληνικού λαού «με αδιαπραγμάτευτη αξιοπρέπεια στην πρόκληση του προσφυγικού προβλήματος», που έχει προκύψει από τον πόλεμο στη Συρία.
Ο ΠτΔ ανέφερε πως «εδώ στην Ελλάδα σεβόμαστε τον πρόσφυγα και τον αντιμετωπίζουμε με όρους αλληλεγγύης», καθώς «είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων που έδειχναν ανάλογο σεβασμό προερχόμενο από το θεσμό του ικέτη». Παράλληλα επέμεινε στη σταθερή προσήλωση της Ελλάδας στον πόλεμο κατά της ισλαμικής τρομοκρατίας.
O Π. Παυλόπουλος υποδέχτηκε τον Μπαράκ Ομπάμα στην είσοδο του Προεδρικού Μεγάρου και τον συνόδευσε στην αίθουσα «Βυζαντινό», όπου βρίσκονταν οι 130 προσκεκλημένοι.
Ο Μπαράκ Ομπάμα στην αντιφώνησή του ευχαρίστησε για τη ζεστή φιλοξενία των Ελλήνων που, όπως ανέφερε, «δεν αποτελεί έκπληξη» εκφράζοντας την υποστήριξη των ΗΠΑ στην προσπάθεια των Ελλήνων να οδηγήσουν τη χώρα τους μπροστά, υποσχόμενος ότι στον αγώνα αυτόν οι ΗΠΑ θα βρίσκονται σταθερά στο πλευρό της Ελλάδας και έκλεισε κάνοντας πρόποση και λέγοντας (στα ελληνικά) «στην υγειά σας».