Δύο ξεχωριστές εμφανίσεις πραγματοποιεί στην Τουρκία η Άλκηστις Πρωτοψάλτη. Η γνωστή Ελληνίδα καλλιτέχνιδα θα δώσει δύο συναυλίες: η πρώτη σήμερα στην Άγκυρα και η δεύτερη στην Κωνσταντινούπολη, την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου.
Θα τη συνοδέψει η φιλαρμονική ορχήστρα της Tekfen η οποία με τον τρόπο αυτό γιορτάζει τα 60 χρόνια λειτουργίας της.
Στην τουρκική πρωτεύουσα, η Άλκηστις Πρωτοψάλτη θα εμφανιστεί στην αίθουσα συναυλιών της συμφωνικής ορχήστρας της Προεδρίας της ∆ημοκρατίας. Στην Πόλη θα φιλοξενηθεί στο Κέντρο Καλλιτεχνικών Επιδόσεων Ζορλού (Zorlu PSM). Τα τουρκικά ΜΜΕ έχουν αναδείξει τα δύο μουσικά event και ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με την παρουσία της Ελληνίδας ερμηντεύτριας.
Την Άλκηστη Πρωτοψάλτη θα συνοδεύσει ο, γνωστός στον κόσμο της τζαζ, Λιβανέζος καλλιτέχνης Rabih Abou Khalil, ενώ την ορχήστρα θα διευθύνει το «παιδί θαύμα» της κλασσικής μουσικής, ο Ουζμπέκος Aziz Shokhaki- mov. Θα ακουστούν ακόμα οι βιρτουόζοι μουσικοί Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan και Ercan Irmak, τακτικοί σολίστες της ορχήστρας της Tekfen.