Με τροπολογία προήχθη στον βαθμό του αντιστράτηγου ο Κύπριος αγωνιστής Γρηγόρης Αυξεντίου «σε αναγνώριση των εξαιρετικών του υπηρεσιών και της προσφοράς του προς το έθνος, της προαγωγής του λογιζόμενης από την ημερομηνία έναρξης ισχύος του παρόντος νόμου», όπως αναφέρει χαρακτηριστικά η σχετική ρύθμιση που ψηφίστηκε από την Βουλή, σε νομοσχέδιο για τον ηλεκτρονικό πόλεμο του υπουργείου Εθνικής Άμυνας. Το ΚΚΕ ψήφισε παρών, ενώ η Χρυσή Αυγή ζήτησε η ρύθμιση για τον Αυξεντίου να έρθει ξεχωριστά.
Ο Γρηγόρης Αυξεντίου πρωτοστάτησε στον ελληνοκυπριακό αγώνα κατά των Άγγλων, με δύο ηρωικές μάχες του να έχουν μείνει στην ιστορία.
Στις 12 Δεκεμβρίου του 1955 ο Αυξεντίου και όλη η ιεραρχία της ΕΟΚΑ παγιδεύτηκαν από τους Βρετανούς στο όρος Τρόοδος, κοντά στο χωριό Σπίλια. Ο Αυξεντίου, όχι μόνο οδήγησε τους συντρόφους του σε ασφαλές μέρος, αλλά άφησε τους Άγγλους να αλληλοπυροβολούνται και να έχουν πολλά θύματα.
Δύο χρόνια αργότερα, στα τέλη Φεβρουαρίου 1957, οι αγγλικές δυνάμεις ασφαλείας έλαβαν την πληροφορία ότι ο Αυξεντίου και η ομάδα του κρύβονται σε μια σπηλιά πλησίον της Μονής Μαχαιρά στο όρος Τρόοδος. Αμέσως, απόσπασμα από 60 στρατιώτες έφθασε εκεί το απόγευμα, ωστόσο για πολλές ώρες δεν κατάφεραν να τον αιχμαλωτίσουν.
Είναι ενδεικτικό ότι η μάχη συνεχίστηκε για 10 ώρες, με τους Άγγλους τελικά να ρίχνουν στην σπηλιά βόμβες πετρελαίου. Τεράστιες φλόγες κάλυψαν το σπήλαιο, αλλά και το κορμί του, ο οποίος τότε ήταν μόλις 29 ετών.