Σήμερα, 22 Οκτωβρίου 2016, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος γιόρτασε την 25η επέτειο της εκλογής του στον Οικουμενικό Θρόνο. Ο Παναγιώτατος χοροστάτησε στη Θεία Λειτουργία, που τελέστηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι, μαζί με ιεράρχες από την Πόλη (και όχι μόνο).
Ο υφυπουργός Εξωτερικών Γιάννης Αμανατίδης εκπροσώπησε την ελληνική κυβέρνηση και επέδωσε ευχετήρια επιστολή του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα στον Οικουμενικό Πατριάρχη.
Μετά το πέρας της θείας λειτουργίας ο Γ. Αμανατίδης δήλωσε στο ΑΠΕ: «Ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος συμπληρώνει 25 έτη φωτισμένης διακονίας ως προκαθήμενος των ορθοδόξων σε όλη την οικουμένη. Επίτευγμα αυτής της λαμπρής του πορείας υπήρξε η Αγία και Μεγάλη Σύνοδος στην Κρήτη, η οποία μετέφερε το μήνυμα της ορθοδοξίας στο σύγχρονο κόσμο.
»Ο Παναγιώτατος με την ποιμαντική και ανθρωπιστική του δράση εκφράζει την μακραίωνη παράδοση της πίστης και του γένους με τρόπο που την κάνει όντως οικουμενική. Του εύχομαι υγεία και δύναμη προκειμένου να προσφέρει πολλά ακόμα στην ορθοδοξία και τον ελληνισμό». Η ΝΔ εκπροσωπήθηκε από τον αντιπρόεδρο του κόμματος Άδωνι Γεωργιάδη.
Με την ευκαιρία της 25ης επετείου από την εκλογή του Πατριάρχη Βαρθολομαίου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, ο πρόεδρος των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα απέστειλε συγχαρητήριο μήνυμα.