Τις προκλητικές δηλώσεις της τουρκικής ηγεσίας για το Αιγαίο, τη Θράκη, τα ελληνικά νησιά και τη Συνθήκη της Λοζάνης συνοδεύουν σε καθημερινή βάση και παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου, πολύ συχνά και με νυχτερινές υπερπτήσεις τουρκικών μαχητικών.
Σήμερα τα ξημερώματα έκανε… βόλτες πάνω από τη νησίδα Παναγιά τουρκικό κατασκοπευτικό αεροσκάφος τύπου CN-235.
Το αεροσκάφος, σύμφωνα με την ενημέρωση από το ΓΕΕΘΑ, έκανε διπλή υπερπτήση στις 03:38 μπαίνοντας στο FIR Αθηνών, πέταξε σε ύψος 3.400 ποδών πάνω από τη ελληνική νησίδα και εξήλθε από το FIR Αθηνών μετά από ένα λεπτό. Το ίδιο αεροσκάφος πέταξε στο ίδιο ύψος πάνω από τη νησίδα και στις 05:32.
Το τουρκικό CN-235 «αναγνωρίστηκε σύμφωνα με τους διεθνείς κανόνες κατά πάγια πρακτική». σημειώνει το ΓΕΕΘΑ.