Η ιστορία, τα πρωτότυπα σχέδια, οι μελέτες αποκατάστασης, απεικονίσεις του κτιρίου, οι παρεμβάσεις διάσωσης και εκσυγχρονισμού του, το όραμα για την επαναλειτουργία και το μέλλον της, η αγωνία, η αγάπη και οι ελπίδες για ένα από τα σημαντικότερα πνευματικά καθιδρύματα του Οικουμενικού Θρόνου, της Ιεράς Θεολογικής Σχολής της Χάλκης συγκεντρωμένα στις σελίδες μιας εξαιρετικά φροντισμένης και καλαίσθητης έκδοσης, η οποία παρουσιάστηκε το απόγευμα της Πέμπτης σε ειδική εκδήλωση που διοργάνωσε η Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Αγίας Τριάδας Χάλκης στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.
Και αν η παρουσίαση της εξαιρετικής αυτής εκδόσεως αποτέλεσε την αφορμή για να συγκεντρωθούν ιεράρχες, κληρικοί, πανεπιστημιακοί δάσκαλοι, ειδικευμένοι επιστήμονες αλλά και δεκάδες απλοί πολίτες που ενδιαφέρονται για το πνευματικό αυτό καθίδρυμα, στην εκδήλωση πρωταγωνίστησε η ίδια η Ιερά Θεολογική Σχολή που παρά το γεγονός ότι από το 1971 στέκεται «σιωπηλή» στην κορυφή του Λόφου της Ελπίδας εξακολουθεί να ακτινοβολεί πνευματικώς μέσα από τη φωνή και κυρίως το έργο των αμέτρητων αποφοίτων της.
Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο amen.gr.