Για άλλη μια φορά ο υπουργός Εθνικής Άμυνας επέλεξε να φορέσει στρατιωτικό τζάκετ κατά τη διάρκεια της τελευταίας φάσης της άσκησης «Παρμενίων 2016» που πραγματοποιήθηκε στο Πεδίο Βολής «Αετός» της Αλεξανδρούπολης. «Οι καιροί είναι δύσκολοι για την πατρίδα μας. Τώρα περισσότερο από ποτέ, η πατρίδα μας θα πρέπει να είναι σε εγρήγορση», υπογράμμισε ο Πάνος Καμμένος στο χαιρετισμό του.
Μάλιστα δεν παρέλειψε να απαντήσει στις τελευταίες τουρκικές και αλβανικές προκλήσεις, λέγοντας: «Χαρακτηριστικά παραδείγματα αποτελούν οι προκλητικές δηλώσεις του προέδρου της γειτονικής χώρας, που καταλύουν κάθε έννοια διεθνούς Δικαίου, αλλά και οι ανιστόρητες θέσεις γειτόνων μας, οι οποίες δυστυχώς υιοθετήθηκαν από αξιωματούχο των Βρυξελλών, έστω και προσωρινά».
Ο Πάνος Καμμένος εκτίμησε ότι οι εξελίξεις στην ανατολική Μεσόγειο προαναγγέλλουν δυσμενείς εξελίξεις που επηρεάζουν και την Ελλάδα, και πρόσθεσε ότι εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς «πόσο μεγάλο μερίδιο ευθύνης μας αναλογεί ως Ένοπλες Δυνάμεις στην αέναη προσπάθεια της χώρας μας να ανταποκριθεί στο κάλεσμα των καιρών».
(Φωτ.: υπουργείο Εθνικής Άμυνας)
Η διακλαδική άσκηση «Παρμενίων» είναι η μεγαλύτερη των Ενόπλων Δυνάμεων. Την τελική της φάση, εκτός από τον Πάνο Καμμένο, παρακολούθησαν η υφυπουργός Μακεδονίας-Θράκης, οι αρχηγοί ΓΕΕΘΑ, ΓΕΣ, ΓΕΝ, ΓΕΑ και Πολεμικού Ναυτικού, ακόλουθοι Άμυνας, βουλευτές, και εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.