Η θεατρική παράσταση Λωξάντρα που είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα της Μαρίας Ιορδανίδου ταξιδεύει στην Πόλη, για μια και μοναδική παράσταση στις 6 Οκτωβρίου 2016. Το έργο που έχει διασκευάσει και σκηνοθετήσει η Άννα Βαγενά, η οποία υποδύεται και την πληθωρική Λωξάντρα θα παρουσιαστεί στο πολιτιστικό Κέντρο Τζαντεμποστάν, στις 19:00, με πρωτοβουλία της Συντονιστικής Επιτροπής Κοινότητας Χαλκηδόνος.
Η παράσταση διοργανώνεται προς τιμή του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου, με αφορμή τη συμπλήρωση 25 χρόνων από την ανάρρησή του στον Οικουμενικό Θρόνο.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης θα τιμήσει με την παρουσία του την εκδήλωση, συνοδευόμενος από τα μέλη της Ιεράς Συνόδου.
Η είσοδος για το κοινό θα είναι ελεύθερη. Για την εξυπηρέτηση όσων επιθυμούν να παρακολουθήσουν την παράσταση θα διατεθούν λεωφορεία με επιστροφή.