Αφιερωμένη στον επίλογο του ελληνισμού της Ανατολής, την Μικρασιατική Καταστροφή, ήταν η Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου του 2016. Με αφορμή αυτή την ημέρα, η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών Ν. Τρικάλων, σε συνεργασία με την ΠΕ Τρικάλων της Περιφέρειας Θεσσαλίας και την Κινηματογραφική Λέσχη Τρικάλων, διοργάνωσε εκδήλωση στον κινηματοθέατρο του Μύλου Ματσόπουλου.
Με την προβολή ενός ιστορικού ντοκιμαντέρ, το οποίο προλόγισε η πρόεδρος της Κινηματογραφικής Λέσχης Μαρία Χαρίση, ξεκίνησε η εκδήλωση. Στα ιστορικά γεγονότα της περιόδου αναφέρθηκε ο πρόεδρος της Ευξείνου Λέσχης Κοσμάς Αποστολίδης.
Χορογραφία με τίτλο «Σμύρνη» παρουσίασε η σχολή χορού Dancespace της Μαρίας Γαδετσάκη, ενώ σμυρναίικα τραγούδια ερμήνευσε η Δημοτική Χορωδία Τρικάλων με μαέστρο την Ελένη Ζιάκα.
H Δημοτική Χορωδία Τρικάλων με μαέστρο την Ελένη Ζιάκα ερμηνεύει σμυρναίικα τραγούδια
Την Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου τελέστηκε στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Νικολάου Τρικάλων δοξολογία στη μνήμη των νεκρών της Μικρασιατικής Καταστροφής, χοροστατούντος του πρωτοσύγκελου Τρίκκης και Σταγών Αλεξίου Κανίνα.
Στην τρισχιλιόχρονη παρουσία του ελληνισμού στην περιοχή της Μικράς Ασίας αναφέρθηκε ο πρόεδρος της Ευξείνου Λέσχης Τρικάλων Κοσμάς Αποστολίδης στην ομιλία του, μετά το τέλος της δοξολογίας. Ανέφερε ακόμη στοιχεία για τον μικρασιατικό πολιτισμό καθώς και τα ιστορικά γεγονότα που οδήγησαν σε μια από τις τραγικότερες σελίδες της νεότερης ελληνικής ιστορίας, στη Γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας από τους κεμαλικούς. Ο Κ. Αποστολίδης έκλεισε την ομιλία του τονίζοντας την ανάγκη της διεθνούς αναγνώρισης της Γενοκτονίας, καθώς αποτελεί για όλους χρέος τιμής.
Οι εκπρόσωποι των τοπικών αρχών μπροστά από το μνημείο της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και των Μικρασιατών
Οι εκδηλώσεις μνήμης έκλεισαν με την κατάθεση στεφάνων στο μνημείο Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και της Μικρασίας, στην πλατεία του συνοικισμού.
- Φωτογραφίες: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών Ν. Τρικάλων.