Ως «σημαντική εξέλιξη» για τον ελληνισμό και την ορθοδοξία, χαρακτηρίζει το «βαρυσήμαντο» γεγονός της εκλογής μητροπολίτη Σμύρνης, για πρώτη φορά μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, το Διοικητικό Συμβούλιο του Κέντρου Σπουδής και Ανάδειξης Μικρασιατικού Πολιτισμού (ΚΕΜΙΠΟ) του Δήμου Ν. Ιωνίας. Σε ανακοίνωσή του εκφράζει τη χαρά και την αγαλλίαση των μελών του και διατυπώνει ευχές προς τον μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίο για «κάθε επιτυχία στο βαρύ, βαρύτατο έργο που αναλαμβάνει για το καλό του Γένους και της Ορθοδοξίας».
Δηλώνει δε ότι θα στηρίζει κάθε προσπάθειά του.