Τίμησε την 14η Σεπτεμβρίου, ημέρα εθνικής μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας, η Ένωση Ποντίων Αργυρούπολης, σε εκδήλωση που πραγματοποίησε σε συνεργασία με την εφημερίδα Ανατολή ανήμερα της επετείου, στην πλατεία Πόντου.
Θέμα της «Μικρά Ασία: Το τραύμα της Καταστροφής, η προσφυγιά και το δικαίωμα στη μνήμη».
Ομιλητές ήταν ο διδάκτωρ Σύγχρονης Ιστορίας Βλάσης Αγτζίδης, ο οποίος ανέπτυξε τη μετάβαση από την Οθωμανική Αυτοκρατορία στο έθνος-κράτος, και τη Γενοκτονία των χριστιανικών λαών της Ανατολής, ο ιστορικός-ερευνητής και συγγραφέας Χρήστος Μαχαιρίδης που ανέπτυξε την ομιλία του γύρω από τη μικρασιατική τραγωδία, το δράμα της προσφυγιάς και τις ευθύνες της πολιτικής ηγεσίας, και ο πρόεδρος της Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών καθηγητής ΕΜΠ Νικόλαος Ουζούνογλου, που μίλησε για τον ελληνισμό της Ανατολής μετά τη Συνθήκη της Λοζάνης και την πολιτική της Ελλάδας.
Το κοινό παρακολουθεί τους ομιλητές
Ακολούθησε δευτερολογία από τους ομιλητές πάνω σε αυτά που ειπώθηκαν, και στη συνέχεια οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης προβλήθηκε το ντοκιμαντέρ «Η φρικτή νύχτα» του Γιώργου Μουτεβελλή.
Συντονιστής της συζήτησης ήταν ο εκδότης της εφημερίδας Ανατολή Γρηγόρης Κεσίσογλου, στον οποίο η Ένωση, διά του προέδρου της Ηλία Ιορδανίδη, απένειμε αναμνηστική πλακέτα.
Την εκδήλωση άνοιξε η γενική γραμματέας της Ένωσης Αργυρώ Ευσταθιάδη-Γκιώκα καλωσορίζοντας τους παρευρισκομένους, και στη συνέχεια στο βήμα ανέβηκε ο μητροπολίτης Νέας Σμύρνης Συμεών ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό· ακολούθησε η ταμίας της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδας Μαριάννα Μαστροσταμάτη. Παρουσιάστρια της εκδήλωσης ήταν η Ίρις Βασιλειάδη, από την εφημερίδα Ανατολή. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν εκπρόσωποι της Εκκλησίας και της πολιτειακής και πολιτικής ηγεσίας.
Νωρίτερα το πρωί, ημέρα Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού, τελέστηκε Πανηγυρική Θεία Λειτουργία και αρτοκλασία υπέρ υγείας των απανταχού Αργυρουπολιτών του Πόντου. Αντίγραφο της ιεράς εικόνας της Παναγίας Σουμελά και τα ιερά λείψανα του Αγίου Γεωργίου Καρσλίδη από την Αργυρούπολη του Πόντου θα εκτίθενται σε λαϊκό προσκύνημα κατά το πενθήμερο των εκδηλώσεων στον μητροπολιτικό ναό της Αγίας Βαρβάρας Αργυρούπολης.
Κείμενο, φωτογραφίες, βίντεο: Βασίλης Καρυοφυλλίδης.