Ίσως η πιο σημαντική φωτογραφία από την επίσκεψη του υφυπουργού Εξωτερικών στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης είναι αυτή που δείχνει τον Γιάννη Αμανατίδη να κάθεται στα θρανία που παραμένουν άδεια από το 1971, οπότε και οι τουρκικές Αρχές έκλεισαν την κύρια σχολή του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Ανήμερα της εορτής Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού ο υφυπουργός, συνοδευόμενος από τον πρόξενο της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη, μετά το Φανάρι –όπου παρακολούθησε τη Θεία Λειτουργία και συναντήθηκε με τον Πατριάρχη–, πήγε στη Χάλκη.
Εκεί τον υποδέχθηκε ο ηγούμενος και η αδελφότητα της Σχολής. Ο Γιάννης Αμανατίδης, και η συνοδεία του, ξεναγήθηκαν στο καθολικό της μονής, στη βιβλιοθήκη, και στο μεγάλο Συνοδικό.