Στο ναό της Αγίας Φωτεινής Σμύρνης τελέστηκε και την περασμένη Κυριακή η Θεία Λειτουργία. Μόνο που αυτή η λειτουργία ήταν διαφορετική, γιατί ο εψηφισμένος επίσκοπος Ερυθρών Κύριλλος Συκής ανακοίνωσε στο εκκλησίασμα την εκλογή του πρώτου μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίου.
Παρουσία της Γενικής Προξένου της Ελλάδας Αργυρώς Παπούλια, ανακοίνωσε και την τέλεση της χειροτονίας του μητροπολίτη από τον Οικουμενικό Πατριάρχη την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι. Η ενθρόνιση του νέου μητροπολίτη Σμύρνης θα γίνει στις 25 Σεπτεμβρίου στο ναό του Αγίου Βουκόλου, ημέρα κατά την οποία θα χειροτονηθεί και ο νέος επίσκοπος Ερυθρών.
Κατά τη λειτουργία της Κυριακής στην Αγία Φωτεινή, συγκινημένοι οι πιστοί αναφώνησαν το «άξιος», στον εψηφισμένο επίσκοπο, ενώ χαρμόσυνα ηχούσαν οι καμπάνες.
- Με πληροφορίες και φωτο από το mikrasiatis.gr