Για πρώτη φορά μετά την Πέμπτη 14 Ιουλίου (παραμονή του πραξικοπήματος στη γειτονική χώρα) τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη έκαναν σήμερα την εμφάνισή τους στο FIR Αθηνών. Όπως έγινε γνωστό από το ΓΕΕΘΑ, ζεύγος τουρκικών F-16 εισήλθαν στο FIR Αθηνών χωρίς να καταθέσει σχέδιο πτήσεως στην περιοχή του νοτιοανατολικού Αιγαίου. Καταγράφηκε μία παράβαση των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθηνών.
Τα τουρκικά αεροσκάφη που δεν έφεραν όπλα αναγνωρίσθηκαν και αναχαιτίσθηκαν από αντίστοιχα ελληνικά μαχητικά.
Στις 14 Ιουλίου έξι τουρκικά αεροσκάφη (δύο οπλισμένα) και τρία αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας CN-235 είχαν εισέλθει στο FIR Αθηνών χωρίς να καταθέσουν σχέδια πτήσεως. Καταγράφηκαν τέσσερις παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθηνών που εξελίχθηκαν σε 16 παραβιάσεις του εθνικού εναερίου χώρου σε διάφορες περιοχές του Αιγαίου.
Την προηγουμένη ημέρα (13 Ιουλίου) αεροσκάφος ναυτικής συνεργασίας της τουρκικής ακτοφυλακής είχε πετάξει πάνω από την Παναγία του συμπλέγματος των Οινουσών στα 1.500 πόδια, ενώ ζεύγος τουρκικών F-16 είχε πετάξει πάνω από τους Καλόγερους στα 32.000 πόδια.