Την εκλογή μητροπολίτη Σμύρνης, 94 χρόνια μετά την καταστροφή και την ανάδειξη επισκόπου Ερυθρών χαιρετίζει με ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ).
ΟΠΣΕ: Αναβιώνουν για άλλη μια φορά οι μνήμες των αειμνήστων προγόνων μας.
Η ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος, η οποία υπογράφεται από τον πρόεδρό της Αντώνη Οραήλογλου και τον γενικό γραμματέα Δημήτρη Παντέλα, έχει ως εξής:
94 χρόνια μετά την καταστροφή της Σμύρνης και τον μαρτυρικό θάνατο του εθνοϊερομάρτυρα Μητροπολίτη Χρυσόστομου, το Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωσταντινουπόλεως εξέλεξε νέο Μητροπολίτη Σμύρνης τον Αρχιγραμματέα της Ιεράς Συνόδου του, Αρχιμανδρίτη Βαρθολομαίο Σαμαρά, και Επίσκοπο Ερυθρών τον Ιερατικό Προϊστάμενο Σμύρνης, Aρχιμανδρίτη Κύριλλο Συκή.
Η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ), αισθανόμενη ότι αναβιώνουν για άλλη μια φορά οι μνήμες των αείμνηστων προγόνων μας, τους συγχαίρει και θέτει στη διάθεση τους, όλες τις δυνάμεις της προς επίτευξην του θεάρεστου έργου τους.
Άξιοι οι δύο νέοι ποιμενάρχες μας!