Στους πρόποδες του πρώτου λόφου της Κωνσταντινούπολης συναντάμε το Σίρκετζι. Εδώ βρίσκεται ο τερματικός σταθμός των τρένων που συνέδεαν την πόλη με την Ευρώπη.
Έγινε διάσημος από τον πολυτελή συρμό του Οριάν Εξπρές που μετέφερε τους πλούσιους Ευρωπαίους στην εξωτική αυτή πόλη από τις μεγάλες πρωτεύουσες της Κεντρικής Ευρώπης – το Παρίσι, τη Βιέννη και το Βερολίνο.
Αρχιτέκτονας ήταν ο Γερμανός Άουγκουστ Γιάσμουντ. Από το Σίρκετζι ξεκινούσαν επίσης και τα τρένα για τα κάποτε απόμακρα προάστια του Μαρμαρά, το Γιεσίρκιοϊ και το Μπακίρκιοϊ. Λόγω της σύνδεσης τα απόμακρα τότε αυτά χωριά αύξησαν κατά πολύ τον πληθυσμό τους. Σήμερα ο σταθμός δεν λειτουργεί.
Οι αίθουσες αναμονής χρησιμεύουν για διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις. Ένα μέρος του σταθμού έχει μετατραπεί σε χώρους εστίασης. Μέσα στην ευρύτερη περιοχή του θορυβώδους Εμίνονου ο σταθμός του Σίρκετζι αποτελεί σήμερα μια όαση ηρεμίας.
Δημήτρης Αυγέρης
Από τη σελίδα της Ένωσης Ομογενών εκ Κωνσταντινουπόλεως Βορείου Ελλάδος στο facebook.