Στη Δημοτική Πινακοθήκη του Πειραιά, από τις 6-10 Σεπτεμβρίου, θα γίνουν οι φετινές εκδηλώσεις για την 61η Επέτειο των Σεπτεμβριανών (6-7/9/1955) της οργανωμένης από το τουρκικό κράτος ενέργειας αφανισμού της ελληνορθόδοξης κοινότητας της Κωνσταντινούπολης.
Η κεντρική εκδήλωση θα γίνει το πρωί του Σαββάτου 10 Σεπτεμβρίου και θέμα της θα είναι «Η νομική κατοχύρωση των δικαιωμάτων των μειονοτήτων».
Ομιλητές θα είναι η καθηγήτρια Πέτρα Ρότερ, πρόεδρος της Συμβουλευτικής Επιτροπής για τη Σύμβαση Πλαίσιο της Προστασίας των Εθνικών Μειονοτήτων του Συμβουλίου της Ευρώπης και ο πρόεδρος των Ηνωμένων Εθνοτήτων της Ευρώπης (FUEN) Λοράν Βιντζέ.
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων θα γίνουν προβολές ταινιών, εκθέσεις φωτογραφιών, εφημερίδων της εποχής, συζητήσεις στρογγυλής τράπεζας για τις μέχρι τώρα εξελίξεις που αφορούν τον ελληνισμό της Πόλης.