Κόντρα στον ζόφο των ημερών στην Τουρκία, η ελληνική κοινότητα της Πόλης συνεχίζει να ζει αναζητώντας ανάσες πολιτισμού. Η Κοινότητα Νεοχωρίου διοργανώνει την ερχόμενη Τρίτη 26 Ιουλίου ένα μουσικό ταξίδι στους δρόμους της ποίησης με έργα Ελλήνων και Τούρκων ποιητών.
Το κοινό θα ταξιδέψει στην ποίηση των Καβάφη, Σεφέρη, Ελύτη και Ναζίμ Χικμέτ με μουσική Θεοδωράκη, Χατζηδάκη, Αντωνίου, Εσέν και Σεσέν.
Στην εκδήλωση «Ποιητικές διαδρομές – Şiir Seyirleri – Poetic Itineraries» τα ποιήματα θα ερμηνευτούν-απαγγελθούν ελληνικά και τουρκικά από την Βασιλική Παπαγεωργίου, στο ηχόχρωμα της πολίτικης λύρας (Χρήστος Ψωμιάδης), της λαύτας (Μαρίνα Λιόντου-Μοχάμεντ) και του κοντραμπάσου (Απόστολος Σιδέρης).
Η εκδήλωση θα γίνει στις 20:00 στο προαύλιο του Ιερού Ναού Παναγίας Κουμαριωτίσσης Νεοχωρίου.