Η καρδιά του ΟΠΑΠ χτυπάει πλέον στο νέο ιδιόκτητο κτήριο του επί της Λεωφόρου Αθηνών 112. Πρόκειται για ένα σύγχρονο και λειτουργικό κτήριο συνολικού εμβαδού άνω των 20.000 τετραγωνικών μέτρων, το οποίο ανταποκρίνεται πλήρως στις λειτουργικές ανάγκες του ΟΠΑΠ και αντανακλά, καλύτερα από ποτέ, το «DNA» του, ως μιας εταιρείας ψυχαγωγίας. Προσφέρει στους ανθρώπους της οικογένειας του ΟΠΑΠ (εργαζόμενους, πράκτορες, συνεργάτες, επισκέπτες, πελάτες) ένα ευχάριστο περιβάλλον που ενισχύει την επικοινωνία και την συνεργασία μεταξύ τους. Μάλιστα από αυτή τη σημαντική επένδυση θα προκύψουν για τον ΟΠΑΠ εξίσου σημαντικά οικονομικά οφέλη από την εξοικονόμηση μισθωμάτων.
Η ιδιωτικοποίηση του ΟΠΑΠ γύρισε σελίδα για τον οργανισμό και η απόκτηση των κτηριακών εγκαταστάσεων αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της νέας του εταιρικής κουλτούρας.
Παρά τον βιομηχανικό χαρακτήρα της περιοχής, η νέα «γειτονιά» είναι ένα από τα πιο σημαντικά επιχειρηματικά σημεία-κλειδιά της Αθήνας, καθώς σε κοντινή απόσταση βρίσκονται τα γραφεία σημαντικών εταιρειών και τραπεζών. Σε απόσταση αναπνοής επίσης βρίσκονται εστίες πολιτισμού, όπως ο χώρος της Ακαδημίας Πλάτωνος και το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με πολιτιστικές δράσεις, ενδιαφέροντα μουσεία και εκθέματα.
(Φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / ΟΠΑΠ / STR)
Βασικά χαρακτηριστικά του νέου κτηρίου
- Οκτώ όροφοι με 12.000 τετραγωνικά μέτρα μεικτή επιφάνεια και επιπλέον 4 υπόγεια 10.000 τετραγωνικών μέτρων με 250 θέσεις στάθμευσης.
- Έως 1000 θέσεις εργασίας με υψηλή αισθητική, εργονομία και πιστοποιημένα ποιοτικά υλικά κατασκευής
- Αρχιτεκτονικός σχεδιασμός ώστε να αξιοποιούνται πλήρως όλοι οι χώροι και να μην «χάνεται» ούτε ένα τετραγωνικό μέτρο
- Πολλές αίθουσες συσκέψεων και εκπαίδευσης οι οποίες καλύπτουν τις ανάγκες των εργαζομένων, των συνεργατών, των πελατών, των μετόχων κ.λπ.
- Μοντέρνο, ευχάριστο περιβάλλον με μεγάλους χώρους εργασίας που συμβάλλουν αποτελεσματικά στη συνεργασία και την επικοινωνία μεταξύ όλων των μελών της οικογένειας του ΟΠΑΠ
- Διαφορετικός χρωματικός κώδικας σε κάθε όροφο που δημιουργεί ένα ξεχωριστό και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον. Ο χαρακτήρας που αποπνέει κάθε όροφος στηρίζεται στις θεματικές ενότητες που αντικατοπτρίζουν την καινοτομία, τη δημιουργικότητα και την ιστορική εξέλιξη του Ομίλου ανά τα χρόνια, την ψυχαγωγία και τα αθλήματα αλλά και την μεγάλη κοινωνική προσφορά του.
- Έξυπνα συστήματα διαχείρισης ενέργειας και φωτισμού, αντιμετώπισης πυρκαγιάς, ασφάλειας κτηρίου, αυτοματισμό γραφείου, επικοινωνίες. Και επίσης ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για αυτόματο έλεγχο των λειτουργιών του κτηρίου, συστήματα αυτοματισμού για έλεγχο κτηριακών εγκαταστάσεων με το διεθνές σύστημα ΒΜS (Building Management Systems).