Φτωχότερη είναι από το βράδυ της Δευτέρας η οικογένεια του ΠΑΟΚ καθώς ο Βασίλης Σεργιαννίδης, ο άνθρωπος που συνδύασε το όνομά του με τους πρώτους τίτλους της ομάδας, έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 79 ετών, από ανακοπή καρδιάς.
Ισχυρός γενικός γραμματέας του σωματείου τη χρυσή δεκαετία του 1970, επί των ημερών του ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τους δύο πρώτους του τίτλους, το Κύπελλο του 1972 και του 1974. Ακολούθησε η κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος τη σεζόν 1975-1976.
Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν η μεγάλη αγάπη του Βασίλη Σεργιαννίδη.
Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια βοήθησε και στη διαμόρφωση του προπονητικού κέντρου στη Νέα Μεσημβρία. Σε ανακοίνωσή τους ο Ιβάν Σαββίδης και το ΔΣ της ΠΑΕ εκφράζουν τα θερμά τους συλληπητήρια.
Η κηδεία του Βασίλη Σεργιαννίδη θα γίνει την Τετάρτη 6 Ιουλίου, στις 12:00 στη Μητρόπολη Κιλκίς. Θα ταφεί στο κοιμητήριο του Σταυροχωρίου Κιλκίς.