Προσκηνυματικό ταξίδι στα μικρασιατικά παράλια, τις αλησμόνητες πατρίδες, διοργανώνει η Ένωση Βουρλιωτών Μικράς Ασίας και ο καθεδρικός ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου της Νέας Φιλαδέλφειας, το πρώτο εξαήμερο του Σεπτεμβρίου.
Το ταξίδι περιλαμβάνει μεταξύ άλλων επίσκεψη στον Τσεσμέ, τα Αλάτσατα, τα Βουρλά, τη Σμύρνη, το Αϊβαλί και την Πέργαμο. Στην Πέργαμο οι περιηγητές θα έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Σεραπείο το οποίο στα χρόνια του Ιουστινιανού λειτούργησε ως χριστιανικός ναός του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου.
Αντίστοιχες ξεναγήσεις θα γίνουν στους ορθόδοξους ναούς στη Σμύρνη, το Αϊβαλί, τα Μοσχονήσια, και τον Τσεσμέ. Η παραμονή στη Σμύρνη περιλαμβάνει εκκλησιασμό στην εκκλησία της Αγίας Φωτεινής και στη συνέχεια καφέ και βόλτα σε πολλές από τις όμορφες γειτονιές της.
Το πρόγραμμα του ταξιδιού και πληροφορίες για τη συμμετοχή σας μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.