Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ ναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης θύμισε για ακόμη μία φορά χθες ότι είναι πάνω απ’ όλα «βατράχι». Επιβιβάστηκε σε ελικόπτερο της Αεροπορίας Στρατού «Σινούκ» και πραγματοποίησε πτώση με αλεξίπτωτο!
Ακολουθώντας το πρόγραμμα των μαχητών από το Ειδικό Τάγμα Αλεξιπτωτιστών (ΕΤΑ), τη Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών (ΔΥΚ) και τη Ζ’ Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών (Ζ’ ΜΑΚ) ο ναύαρχος Ευαγ. Αποστολάκης, αφού μίλησε στο προσωπικό, συμμετείχε και ο ίδιος σε προγραμματισμένο άλμα αλεξιπτωτιστού από ελικόπτερο Chinook CH-47D και σε κατάδυση στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή, με προσωπικό της ΔΥΚ, της Ζ’ ΜΑΚ και του ΕΤΑ.
Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ ναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης (φωτ.: geetha.mil.gr)
Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ έχει διατελέσει επικεφαλής της Διοίκησης Υποβρυχίων Καταστροφών και αυτό φαίνεται πως δεν ξεχνιέται…