Στο Μέγαρο Μαξίμου θα δεχτεί ο Αλέξης Τσίπρας στις 11:00 τον Γάλλο ομόλογό του Μανουέλ Βαλς, ο οποίος πραγματοποιεί από χθες επίσημη επίσκεψη στη χώρα μας, συνοδευόμενος από τον υπουργό Οικονομικών Μισέλ Σαπέν και τον υφυπουργό Ευρωπαϊκών Υποθέσεων Αρλέμ Ντεζίρ.
Η επίσκεψη του Μανουέλ Βαλς συνδέεται άμεσα με το ενδιαφέρον της Γαλλίας για κάποια από τα «φιλέτα» των αποκρατικοποιήσεων που επίκεινται.
Κατά την χθεσινή πρώτη ημέρα της επίσκεψής του στην Ελλάδα ο Γάλλος πρωθυπουργός είχε συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλο, ενώ αργότερα δείπνησε με τον Αλέξη Τσίπρα στο Μουσείο της Ακρόπολης.
Υποδεχόμενος τον Μανουέλ Βαλς στο δείπνο, ο Αλέξης Τσίπρας δήλωσε ότι «έχουμε περάσει έναν μεγάλο και παρατεταμένο χειμώνα» και τόνισε ότι «είναι καιρός να δούμε το φως στο βάθος». Σημείωσε επίσης ότι χρειάζεται προσέλκυση επενδύσεων και έξυπνες ιδέες για να προχωρήσει πιο γρήγορα μπροστά η οικονομία.