Σε μια περίοδο που εντείνονται οι παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου από τουρκικά μαχητικά και η γενικότερη στάση της Τουρκίας έναντι της Ελλάδας είναι επιθετική και υποτιμητική, πριν από λίγα 24ωρα, οι ελληνοτουρκικές σχέσεις βρέθηκαν στο επίκεντρο πολιτιστικής εκδήλωσης στη Σμύρνη παρουσία του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου.
Η «συναυλία ειρήνης και φιλίας» όπως χαρακτηρίστηκε από τα τοπικά μέσα, πραγματοποιήθηκε στην ιστορική βιομηχανία Havagazi και ήταν ένα μουσικό φεστιβάλ που συνδιοργάνωσαν οι δήμοι της Σμύρνης και της Μυτιλήνης. Από ελληνικής πλευράς πήραν μέρος το συγκρότημα «Τα φώτα απέναντι» και η γυναικεία χορωδία «Αγία Κασσιανή η Υμνογράφος» της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως.
Εκτός του Πατριάρχη, στον οποίο η γυναικεία χορωδία αφιέρωσε τα τραγούδια της με αφορμή τα 25 χρόνια του ως προκαθημένου της Ορθοδοξίας, στο φεστιβάλ παρευρέθηκε η γενική πρόξενος της Ελλάδας στη Σμύρνη Αργυρώ Παπούλια, αντιπροσωπεία του δήμου Λέσβου με επικεφαλής τον αντιδήμαρχο Πολιτισμού-Τουρισμού Κώστα Αστυρακάκη και τον δημοτικό σύμβουλο Αντώνη Κουμαρά.
Ο Κώστας Αστυρακάκης παρέδωσε στη δήμαρχο της Σμύρνης Σεμά Πεκντάς επιστολή του δημάρχου Λέσβου Σπύρου Γαληνού, με την οποία προσκαλείται στο πλαίσιο του Λεσβιακού Καλοκαιριού να έρθει στο νησί, με ανάλογο σχήμα με αυτό της ελληνικής συμμετοχής στην εκδήλωση της Σμύρνης. Εκπροσωπώντας τον δήμαρχο Λέσβου, ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού επέδωσε αναμνηστικά δώρα στον Πατριάρχη, στη δήμαρχο Σμύρνης, στη γενική πρόξενο της Ελλάδας, καθώς και στον επικεφαλής της Ορθοδόξου Κοινότητας στη Σμύρνη.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε αναφορά στη σπουδαία ανταπόκριση των κατοίκων της Λέσβου στην πρωτοφανή ανθρωπιστική κρίση και στο πόσο μεγάλη βοήθεια δίνουν στους πρόσφυγες.
- Οι φωτογραφίες είναι από την ιστοσελίδα malatyaguncel.com